تبلیغات
اورامان تخت - رودبر - گرم شدن 8 درجه‌ای کره زمین از ۱۵۰ سال گذشته تاکنون:

پروفسور یوسف سبوتی در اولین روز از کارگاه آموزشی «تغییرات آب و هوایی؛ نقش رسانه‌ها»‌ اظهار داشت:‌ در یک میلیون سال گذشته کره زمین 10 تا 12 بار دوران‌های یخ‌بندان و میان یخ‌بندان شدیدی را به خودش دیده است. برف و باران به قدری انباشته می‌شده است که آب اقیانوس‌ها را 100 تا 120 متر پایین‌تر کشیده است.

وی گفت: همچنین اگر تصور کنیم که در گرمایشی که میان یخ‌بندان‌های دوره‌ای ایجاد شود آب کره زمین 20 تا 25 متر افزایش پیدا می‌کند که در این صورت خیلی از جزایر موجود در سطح زمین در زیر آب خواهد رفت.

به نقل از فارس، بنیانگذار دانشگاه تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان ادامه داد: در 10 و 12 هزار سال گذشته در سطح کره زمین تغییرات ناگهانی اتفاق افتاده است و کره زمین بالا و پایین‌هایی زیادی داشته است. همچنین 100 هزار سال دیگر مجدداً‌ دوران یخ‌بندان شدید کره زمین آغاز خواهد شد.

سبوتی با بیان اینکه حدود 250 سال پیش ماشین بخار اختراع شد ادامه داد: پس از اختراع ماشین بخار صنعت به وجود آمد و تولید صنعتی، رفاه اجتماعی را بالا آورد و به این دلیل جمعیت دنیا افزایش پیدا کرد که الگوی مصرف به صورت بنیادین عوض شد که همه این اتفاقات روی منابع خدادادی زمین تأثیر گذاشت.

این استاد دانشگاه ادامه داد: در پایان قرن دوازدهم جمعیت دنیا به 150 میلیون نفر هم نمی‌رسید اما در حال حاضر 7.5 میلیارد نفر در حال زندگی بر روی کره زمین هستند.

وی افزود: عمر متوسط انسان‌ها در گذشته به زحمت به 40 سال می‌رسید اما با توجه به رشد بهداشت و علم پزشکی عمر انسان‌ها در حال حاضر به 70 تا 80 سال می‌رسد. دانش و تکنولوژی در این مدت 100 سال دنیا را زیر و رو کرده است.

عضو فرهنگستان علوم ایران ادامه داد: می‌توان با اقداماتی که بشر در 30 تا 50 سال اخیر در سطح زمین انجام داده متوجه شد که دنیا با چه سرعتی متحول شده و انسان با استفاده از منابعی که در سطح کره زمین وجود دارد می‌توان فهمید که فشار زیادی به این منابع از سوی وارد شده است.

سبوتی افزود: بشر در 150 سال گذشته بر روی کره زمین تصرف بزرگ مقیاس انجام داده و این تصرف در مواردی کره زمین را به سوی ناتوانی رانده است. موجودات زنده کره زمین در معرض آسیب قرار گرفتند که متأسفانه مجال سازگاری با وضع جدید را ندارند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: این تغییرات فاجعه‌ای برای انسان است که خودش باعث آن شده است. وی تصریح کرد:‌ در طول 150 سال گذشته کره زمین هشت دهم درجه گرمتر شده که این گرم شدن کره زمین باعث افزایش 20 سانتی‌متری آب اقیانوس‌ها شده است. همچنین پوشش یخ و برف در نیم‌کره شمالی ۲تا ۳ میلیون کیلومتر مربع کاهش داشته است.

عضو فرهنگستان علوم ایران افزود: نفسی که ما می‌کشیم از برکت وجود جنگل‌های آمازون و اقیانوس‌ها است که هوای کره زمین را پاکیزه می‌کنند. سبوتی با بیان اینکه منابع زمین برای جمعیت دنیا محدود است، گفت: باید در صنعت و مصرف خود تغییراتی را ایجاد کنیم. به این دلیل اختلاف‌نظرهایی در مجامع بین‌المللی وجود دارد که مسائل سرمایه‌گذاری و نامشخص بودن راه از جمله دلایل عدم تغییر در صنعت کشورها است
طبقه بندی: آموزشی و فرهنگی،
برچسب ها: تغییرات آب و هوایی،

تاریخ : پنجشنبه 15 فروردین 1392 | 04:36 ب.ظ | نویسنده : احمد رحمانی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.